X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
هشدار پژوهشگران: WhatsApp اطلاعات شخصی کاربران را جمع آوری می کند - مرجع پروژه های دانشجویی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات

هشدار پژوهشگران: WhatsApp اطلاعات شخصی کاربران را جمع آوری می کند

پنج‌شنبه 7 آبان 1394 ساعت 00:40

هشدار پژوهشگران: WhatsApp اطلاعات شخصی کاربران را جمع آوری می کند

طبق بررسی صورت گرفته بر روی پروتکل ارتباطی  مورد استفاده از سوی اپلیکیشن پیام رسانی محبوب WhatsApp، این شرکت اطلاعات شخصی کاربران از جمله شماره تلفن هایی که با آنها تماس گرفته می شود و طول تماس ها را بر روی سرورهای خود ثبت و آرشیو می کند. این تحلیل از سوی دانشگاه جمهوری چک و در همکاری با پژوهشگرانی از دانشگاه نیو هاون صورت گرفته است. نتایج این پژوهش در حالی منتشر می شود که WhatsApp "تماس امن و ناشناس" را شعار خود قرار داده است.

این پژوهشگران به تحلیل پروتکل FunXMPP مورد استفاده از سوی WhatsApp پرداخته اند که خود از پروتکل XMPP مورد استفاده در سرویس GTalk گوگل الهام گرفته شده است. این تیم با توسعه ابزاری مخصوص؛ نسخه اندرویدی اپلیکیشن WhatsApp را شبیه سازی و موفق به شنود اطلاعات رمزنگاری شده توسط پروتکل مذکور شده اند. بر اساس یافته های آنها، هنگامی که تماسی با WhatsApp برقرار می شود، اطلاعاتی راجع به تماس برای سرورهای WhatsApp ارسال می شود که عملاً غیرضرروی است. این اطلاعات شامل شماره تلفن مخاطب، زمان شروع و پایان تماس، طول آن و codec صوتی مورد استفاده می شود.

با اینکه پژوهشگران نسبت به پتانسیل نقض حریم خصوصی کاربران و رصد آنها هشدار داده اند، اما تاکنون پروتکل ارتباطی مورد استفاده در WhatsApp برای یافتن آسیب پذیری های احتمالی  مورد بررسی قرار نگرفته است، حتی اگر متصور شویم که WhatsApp به طور کامل حریم خصوصی کاربران خود را حفظ می کند، احتمال سوء استفاده های احتمالی از اطلاعات گردآوری شده از سوی دولت ها و سازمان های دیگر وجود دارد، برای نمونه سرورهای WhatsApp می توانند هک شوند و یا رخنه ای در پروتکل ارتباطی مورد استفاده آن یافت و مورد سوء استفاده قرار گیرد، پس بهترین حالت ممکن برای حفاظت از هویت کاربران، عدم جمع آوری هر گونه اطلاعاتی است که می تواند هویت آنها را افشا کند.

WhatsApp تاکنون واکنش رسمی نسبت یافته های این پژوهش نداشته است.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.